DUBEN a zdraví

 

 6.4.2023 ÚPLNĚK       06:34 LČ 

13.4.2023 poslední čtvrt

20.4.2023 NOVOLUNÍ   06:12 LČ

22.4.2023 první čtvrt 

 

V dubnu je podle tradiční čínské medicíny potřeba posilovat játra, která jsou pro život zcela nezbytným řídícím orgánem a zároveň jsou největším orgánem dutiny břišní. Jsou klíčovým orgánem metabolismu, zpracovávají všechny látky zachycené z krve, vytvářejí žluč, ukládají vitaminy rozpustné v tucích (A,D,E,K) a sacharidy, jsou nezastupitelná při detoxikaci organismu.

Podle orgánových hodin je energie jater nejsilnější v noci mezi 1. a 3. hodinou, nejslabší od 13 do 15 hodin.Játra mají vysokou regenerační schopnost, prospěje jim klid a teplo po 23. hodině.

Problém v činnosti jater se může projevit bolestí ve stehnech, tříselnou kýlou, bolesti na boku, pálením žáhy, potížemi s vaječníky nebo prsy, křečemi při menstruaci, očními nemocemi, bolestí hlavy, nespavostí a zvýšenou lámavostí nehtů. Všechny alergické projevy mají svůj původ v játrech. Ve druhé polovině dubna hrozí problémy se zažíváním nechutenstvím a zimomřivostí.

 

Poslechem této hudby pomůžete detoxikovat svoje játra

www.youtube.com/watch?v=msrt_-G88FI

 

Emocionálně jsou oslabovány hněvem, depresemi, dlouhými hlubokými vzdechy, zlostí a žárlivostí.

Prevence:

- detoxikačně působí artyčočky, zelený čaj, maté a čaj lapacho

- posilujeme je hořčinami, např. ostropestřec mariánský, smil písečný, vachta třílistá, z čajů posilujeme hořcem, pelynkěm, řebříčkem, změžlučí

 

POSÍLENÍ JATER

Nejvhodnější začátek pro detoxikaci a regeneraci jater je úplněk 27. března pak začne měsíc couvat.

Vysadíme na 14 dnů veškeré živočišné produkty (tedy maso a mléčné výrobky), zvolíme nějaký druh půstu, nejlépe je jíst během dne jen jeden druh potraviny - zejména čerstvou a vařenou zeleninu, čerstvé ovovce, celozrnné pečivo, rýži, těstoviny atd., doplněné větším množstvím tekutin a vody s citronem. Funkci jater podporuje olivový nebo bodlákový olej lisovaný za studena. Důležitý je přiměřený pohyb a dostatečný spánek.

 

POZOR - lidé vážně nemocní a oslabení by se do výrazné změny jídelníčku neměli pouštět bez konzultace s lékařem.

 

Reflexní masáž jater provádíme v první polovině dubna lehce, ve druhé mačkáme silněji několikrát za den 15-20 zmáčknutí.

Doporučení léčitele Jiřího Janči na regeneraci jater:

  • reflexní masáž chodidel
  • držet dietu
  • pít čaj s horčinami (hořec žlutý, vachta trojlistá, pelyněk)
  • doplňovat zinek, vitamin A a horčík
  • vynechat cvičení a fyzickou zátěž